Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

Milica Kapa [ TVCG ]

07. 12. 2024. 20:00 >> 20:00
1
Čitaj mi:

OČEKUJU PODRŠKU KOLEGA

I vlast i opozicija predlažu inicijative za produženje roditeljskog odsustva

Na skupštinskom dnevnom redu uskoro će se naći dvije inicijative koje se tiču produženja roditeljskog odsustva. Jednu predlaže SNP, drugu DPS. Ipak, i jedni i drugi očekuju podršku kolega, jer kako kažu, time mogu da riješe pitanje pada nataliteta.

Sve koji planiraju porodicu mogle bi dočekati lijepe vijesti. Za pažnju budućih roditelja bore se i vlast i opozicija. Neki prije, neki kasnije, sjetili su se da predlože zakonska rješenja po kojima bi se produžilo roditeljsko odsustvo. Razlike su u nijansama.

"Ona podrazumijeva da će se roditeljsko odsustvo produžiti za 180 dana, to je prva izmjena, dok druga izmjena podrazumijeva da se taj dodatni period od 180 dana može iskoristiti odmah nakon godinu dana garantovanog odsustva, u cijelini ili u dijelovima, zavisno od potreba roditelja i svakako njihove odluke, a to do navršene pete godine života djeteta", kazala je Slađana Kaluđerović iz  SNP-a.

"Konkretno smo predložili da se roditeljsko odsustvo produži za pola godine za drugo dijete ili blizance i da traje 18 mjeseci, i da se produži za godinu dana, odnosno da traje 24 mjeseca za treće i svako sljedeće dijete. Mislimo da bi to pospješilo politiku nataliteta i populacionu politiku u Crnoj Gori", navela je Aleksandra Vuković-Kuč, poslanica DPS-a.

Da se građani pitaju, takva zakonska rješenja bila bi izglasana.

ANKETA

  • "Itekako, to je posebno važno za majke."
  • "Zato što je bolje. Opet, dijete je malo od godinu dana, pa bi bilo bolje godinu i po, ili dvije godine."
  • "Mislim da bi trebalo više od godinu i po."
  • "Porastao bi nam natalitet."
  • "Ne znam da li pola godine pravi veliku razliku, mislim da je mali interval da bi se napravila neka baza."

S druge strane, iz Unije poslodavaca nijesu za produženje roditeljskog odsustva. Ističu da je to u suprotnosti s praksama Evropske unije koja, kako kažu, preferira brži povratak žena na tržište rada. Upozoravaju na moguće negativne posljedice.

"Imajući u vidu situaciju u Crnoj Gori na tržištu rada, može se govoriti da bi rješenje izazvalo komplikacije. S jedne strane imate nedostatak radne snage, potrebu da što više svi mi, kao članovi zajednice, na tržištu rada damo svoj maksimum, i realnu bojazan da ćete na taj način u nekim djelatnostima udaljiti žene od tržišta rada", naveo je Filip Lazović iz Unije poslodavaca.

Lazović poručuje i da nije dobra praksa da političari mijenjaju Zakon o radu bez prethodnih konsultacija s poslodavcima. S druge strane, Slađana Kaluđerović priznaje da su potrebne šire konsultacije u društvu, ali ne dovodi u pitanje podršku u Parlamentu.

"U narednom periodu uslijediće i komunikacija s nadležnim ministarstvom kako bismo možda pronašli određeni kompromis, jer kao predlagač svakako sam spremna da čujem različita mišljenja i unaprijedimo ovaj predlog zakona, a svakako i da odgovorimo onome što su mogućnosti našeg društva i našeg budžeta", kaže Slađana Kaluđerović iz SNP-a.

I u DPS-u su uvjereni da će njihova inicijativa biti podržana, a koja se, podsjećamo, odnosi na plaćeno odsustvo za roditelje više od jednog djeteta.

"Ja mislim da će apsolutno svi poslanici ovog parlamenta podržati ovaj prijedlog jer vjerujem da su svi poslanici parlamenta zabrinuti, kao i građani Crne Gore, u odnosu na rezultate popisa koji su pokazali poraznu situaciju u Crnoj Gori", navodi Aleksandra Vuković-Kuč.

U SNP-u kažu da će se njihova inicijativa naći na dnevnom redu Skupštine na sljedećoj sjednici, dok u DPS-u očekuju da se to desi na nekom od narednih skupštinskih zasijedanja.

 

Пратите нас на

Коментари1

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније