- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
25. 05. 2025. 09:29
Čitaj mi:
Četvorica Rusa pred sudom zbog finansiranja islamista
Suđenje četvorici ruskih državljana počinje u ponedjeljak (26. maj) pred Višim sudom u Hamburgu. Optuženima se, između ostalog, na teret stavlja da su članovi kriminalne organizacije iz inostranstva.
Još jedna tačka optužnice glasi: podrška terorističkoj organizaciji, takođe sa sjedištem u inostranstvu.
Optužnica kaže da su Rusi putem društvenih mreža prikupljali donacije za terorističku organizaciju Islamska država (IS), koja je pretežno aktivna u Siriji — ukupno 174.000 eura.
Islamistička prijetnja i dalje prisutna
To nije usamljen slučaj. Godinama se prijetnja od islamista u Njemačkoj smatrala najvećom opasnošću po zemlju, naročito u godinama nakon terorističkih napada u Njujorku 11. septembra 2001. godine.
U međuvremenu, desničarski ekstremizam i kriminalne aktivnosti motivisane ekstremnim desničarskim stavovima, prema procjeni nadležnih vlasti, predstavljaju još veću prijetnju.
Ipak, i dalje postoji velika kriminalna energija koja dolazi iz islamističkih krugova. Tako to vidi i stručnjak za bezbjednost iz Bundestaga i poslanik Zelenih Konstantin fon Noc.
„Izričito pozdravljam činjenicu da organi gonjenja vrlo pažljivo posmatraju finansiranje terorizma i odlučno reaguju na sve naznake“, kaže Fon Noc, predsednik Parlamentarne komisije koja nadzire aktivnosti obavještajnih službi.
„Uzimajući u obzir koliko su danas prijetnje po našu demokratiju raznolike, to je izuzetno važno“, dodaje on za DW.
Oko hiljadu nasilnih djela islamista godišnje
Koliko je i dalje velika prijetnja od strane islamista, jasno je stavio do znanja novi savezni ministar unutrašnjih poslova Aleksander Dobrint (CSU) prošle nedjelje.
Drastično se uvećao broj krivičnih djela koja se mogu okarakterisati kao politički motivisana, izjavio je on. Ukupno su vlasti u 2024. godini zabilježile više od 84.000 takvih djela, što je za oko 40 odsto više nego 2023. godine.
Većinu tih djela počinili su desničarski ekstremisti i radikali, a mnoga su imala i antisemitsku pozadinu — posebno od početka rata u Gazi u oktobru 2023. godine.
Nasilna djela islamista su godinama ostala na otprilike istom nivou. Među 4.107 nasilnih djela sa političkom pozadinom tokom prošle godine, udio onih koje je policija okarakterisala kao desničarsko ekstremne iznosi oko 36 odsto.
Čak 975 nasilnih djela odnosi se na kategoriju „strane ideologije“, gdje spada islamizam.
Više suđenja zbog finansiranja terorizma
Prikupljanje donacija za Islamsku državu sve češće zaokuplja sudove u Njemačkoj.
Tako je početkom aprila u Štutgartu počelo suđenje dvojici navodnih podržavalaca IS, 34-godišnjem Njemcu i 29-godišnjem Sirijcu. I njima se stavlja na teret da su prosljeđivali sredstva IS-u. Suđenje bi trebalo da traje do septembra.
Već je osuđen jedan 28-godišnji muškarac zbog sličnog djela u Frankfurtu na Majni.
Tamošnji Viši pokrajinski sud je ove sedmice donio presudu da je tokom 2020. i 2021. godine uplatio oko 4.200 eura Islamskoj državi. I ovdje su se pozivi na donacije objavljivali na društvenim mrežama poput Telegrama.
Primaoci je trebalo da budu žene i djeca boraca IS-a koji su „internirani“ u dva kampa na sjeveru Sirije. Uz pozive su bila priložena i uputstva o tome kako se realizuje akcija – novac je preko finansijskih posrednika u Turskoj prosljeđivan pripadnicima IS-a u Siriji.
Islamisti pod lupom službi
Savezni ured za zaštitu ustavnog poretka je 2023. godine procijenio da je 27.200 osoba u Njemačkoj blisko islamističkim ideologijama.
„Evropa, pa samim tim i Njemačka, i dalje se nalaze u fokusu terorističkih džihadističkih organizacija, prije svega 'Islamske države', ali i 'Al Kaide'“, stoji u procjeni službe.
„Islamska država – provincija Horasan (ISPH) trenutno djeluje kao najjača regionalna frakcija IS-a. Nakon što se ISPH uglavnom fokusirala na napade u Avganistanu, sve je više naznaka da se sada i Njemačka i Evropa uzimaju u obzir kao potencijalne mete napada“, dodaje se.
Upravo zato se, između ostalog, povećava broj građana iz Rusije ili država Kavkaza koji su aktivni za IS u Njemačkoj. Ne samo kroz nasilna djela, već i u prikupljanju novca za tu terorističku organizaciju.