- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Politika
25. 05. 2025.
18:31 >> 18:31
Đurović: Crna Gora ostaje odlučan partner u borbi za stabilnost i prosperitet Mediterana
Na marginama drugog dana Trećeg Euro-mediteranskog i zalivskog ekonomskog foruma Parlamentarne skupštine Mediterana (PAM) u Marakešu, Kraljevina Maroko, potpredsjednik PAM-a Dejan Đurović održao je niz bilateralnih sastanaka sa čelnicima PAM-a i predstavnicima parlamenata država članica, tokom kojih su razmatrane mogućnosti za unapređenje međusobne saradnje i razmjenu iskustava u okviru zajedničkih inicijativa Parlamentarne skupštine Mediterana.
Na sastanku sa predsjednikom Parlamentarne skupštine Mediterana (PAM), Đuliom Ćentemerom (Giulio Centemero) i generalnim sekretarom PAM-a Serđom Piaciem (Sergio Piazzi), Đurović je naglasio da Crna Gora ostaje odlučan partner u borbi za stabilnost i prosperitet Mediterana, te izrazio zadovoljstvo što naša država, iako geografski mala, ima priliku i ujedno posebno zadovoljstvo da obavlja funkciju potpredsjednika u jednoj od najrenomiranijih multilateralnih organizacija u ovom dijelu Evrope.
U nastavku razgovora, Đurović je upoznao je sagovornike sa aktuelnim aktivnostima Crne Gore u borbi protiv organizovanog kriminala i u tom smislu, naglasio važnost razmjene iskustava i primjera dobre prakse iz italijanskog zakonodavstva, kako bi crnogorske vlasti osigurale snažan i djelotvoran pravni okvir za rješavanje ovog osjetljivog društvenog fenomena.
Predsjednik PAM-a, Đulio Ćentemero, naveo je da dobro poznaje prilike u Crnoj Gori i ujedno iskazao spremnost da ovu temu aktuelizuje kod relevantnih institucija Republike Italije, upravo podsredstvom PAM-a, ističući važnost direktne saradnje predstavnika vlasti dvije prijateljske zemlje u cilju razmjene iskustava i jačanja zajedničkih mehanizama za suzbijanje kriminala.
Sagovornici su se takođe saglasili da unapređenje avionskog i pomorskog saobraćaja između Republike Italije i Crne Gore, takođe kroz okvire PAM-a, predstavlja ključni korak ka jačanju bilateralne saradnje. Istaknuto je da dvije zemlje, povezane istorijskim vezama, posjeduju ogroman ekonomski, turistički i privredni potencijal koji treba dodatno valorizovati kroz efikasnije saobraćajne veze.
U nastavku dana Đurović održao je sastanak sa potpredsjednicom Saveznog nacionalnog vijeća Ujedinjenih Arapskih Emirata i predsjednicom Ženskog parlamentarnog foruma PAM-a, Mariamom Majed Bin Tenejom (Maryam Majed Bin Theneya). Tokom susreta, Đurović je naglasio da između Crne Gore i UAE već dugi niz godina postoje izražene političke i ekonomske veze, utemeljene na međusobnom poštovanju i uvažavanju.
On je istakao da te odnose dodatno potvrđuje i nedavno potpisani bilateralni sporazum, koji predstavlja jasan pokazatelj kontinuirane opredijeljenosti obije prijateljske države ka produbljivanju strateškog partnerstva. U tom kontekstu, dr Đurović je ukazao na značajan potencijal za unapređenje saradnje u oblastima od obostranog interesa, uključujući turizam, obrazovanje i strane investicije.
Potpredsjednica Bin Teneja, izrazila je spremnost da kroz parlamentarnu saradnju dvije države mogu pospiješiti konkretne projekte i razmjenu iskustava koje doprinese jačanju kapaciteta Crne Gore, posebno u oblastima obrazovanja u vezi sa vještačkom inteligencijom, gdje Emirati prednjače kao jedan od globalnih lidera. Istakla je da su UAE otvoreni za institucionalnu saradnju, transfer znanja i implementaciju naprednih tehnologija koje mogu doprinijeti održivom razvoju Crne Gore.
Dodala je da su posvećeni podršci partnerskim zemljama u procesu digitalne transformacije, s posebnim fokusom na uključivanje mladih i osnaživanje obrazovnih sistema kroz inovativne pristupe u domenu AI i povezanih tehnologija, kao i razvoju kompetencija potrebnih za buduće tržište rada.
Poseban akcenat stavljen je na unapređenje položaja žena u politici i društvu. U tom kontekstu, Đurović je naglasio da u Skupštini Crne Gore aktivno djeluje Ženski klub, da crnogorska delegacija u PAM-u uključuje aktivne i angažovane članice, kao i da je poslovnički zagarantovano da se najmanje jedan potpredsjednik bira iz reda manje zastupljenog pola, što predstavlja važan institucionalni mehanizam za jačanje rodne ravnopravnosti u društvu.
Dodatno je najavljeno i učešće crnogorske strane na predstojećoj Drugoj sjednici Ženskog parlamentarnog foruma PAM-a u junu u Abu Dabiju, što će, kako je naglasio dr Đurović, biti još jedan dokaz čvrste posvećenosti Crne Gore jačanju uloge žena kao ravnopravnih učesnica društvenih, političkih i ekonomskih procesa.
Tokom zvaničnog susreta dva potpredsjednika PAM iz sjeverne i južne geopolitičke hemisfere, šefa Delegacije Skupštine Crne Gore u PAM-u dr Đurovića i i šefa Delegacije Savjetodavnog vijeća Države Katar u PAM-u, Abdulaha bin Nasera Alsube (Abdullah bin Nasser Al Subaie), iskazana je snažna posvećenost unapređenju međudržavne saradnje, sa posebnim akcentom na parlamentarnu diplomatiju. Posebno je naglašen potencijal za dalji razvoj investicija, sa fokusom na sektore koji obije strane smatraju prioritetnim za ekonomski rast i diversifikaciju.
Đurović je naglasio da Katar, kao država sa stabilnim i kredibilnim finansijskim resursima, predstavlja respektabilnog partnera za Crnu Goru, koja prepoznaje značaj ovakvih partnerstava u svom daljem razvoju. Potpredsjednik Alsube istakao je da će upoznati Parlament Katara sa pozitivnim potencijalima Crne Gore i spremnošću za produbljivanje saradnje na različitim poljima, čime se otvaraju nove prilike za zajednički prosperitet.
Sagovornici su saglasni da je potrebno raditi na unapređenju turističke saradnje, s ciljem povećanja broja turista i produbljivanja kulturnih i privrednih veza između dvije zemlje, kao i da je ekonomska saradnja prepoznata je kao ključni stub budućih aktivnosti, uz poseban akcenat na stvaranje povoljnog ambijenta za ulaganja, razmjenu znanja i tehnoloških inovacija, čime će se doprineti dugoročnom razvoju i prosperitetu obje države.
Коментари0
Остави коментар