- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekonomija
18. 04. 2025.
11:40 >> 11:40
Čitaj mi:
Agencija mora biti zaštićena od svih uticaja i postupati u skladu sa zakonima
Vlada Crne Gore od Agencije za zaštitu konkurencije nije dobila bilo kakvo obavještenje o pokretanju postupka ocjene usklađenosti Sporazuma o ekonomskoj saradnji i Sporazuma o saradnji u oblasti turizma i razvoja nekretnina, koje su potpisale Vlada Crna Gore i Vlada Ujedinjenih Arapskih Emirata, sa Zakonom o zaštiti konkurencije niti zahtjev za dostavljanje podataka ili izjašnjenja po tom osnovu. To je saopšteno Portalu RTCG iz Kabineta predsjednika Vlade.
“Imajući u vidu da su sporazumi potpisani između država te da samim tim uređuju međudržavne odnose i ne proizvode pravno dejstvo između države Crne Gore ili bilo kog privrednog subjekta, u smislu potencijalne državne pomoći, cijenimo da takav zahtjev ili obavještenje Vlada nije ni mogla dobiti”, navodi se u odgovoru Portalu RTCG.
Pored navedenog, kažu iz Spajićevog kabineta, član 3 Zakona o zaštiti konkurencije, propisuje da se ovaj Zakon primjenjuje na pravna i fizička lica koja obavljaju privrednu djelatnost i učestvuju u proizvodnji i prometu roba, odnosno usluga na teritoriji Crne Gore.
“Dakle, Zakon o zaštiti konkurencije uređuje odnose između privrednih subjekata, a ne međudržavne odnose”, navodi se u odgovoru Kabineta.
Takođe, objašnjavaju da član 7 tog Zakona, koji definiše akte ili radnje kojima se vrši povreda konkurencije na tržištu, isključivo se tiče odnosa između privrednih društava, zaključenje kartelnog sporazuma, zloupotreba dominantnog sporazuma i nedozvoljene koncentracije.
“Shodno tome, u slučaju da iz potpisanih međudržavnih sporazuma proistekne ugovor o realizaciji određenog projekta sa pravnim ili fizičkim licem koje obavlja privrednu djelatnost, takav dokument bi bio predmet kontrole Agencije za zaštitu konkurencije, i kao takav bio bi dostavljen Agenciji radi davanja mišljenja”, navodi se u odgovoru Spajićevog Kabineta.
Objašnjavaju da Zakon o zaštiti konkurencije, Član 28, propisuje da Agencija može pokrenuti postupak ispitivanja povrede konkurencije po službenoj dužnosti kada na osnovu podnijetih inicijativa, informacija, dokumenata i drugih raspoloživih podataka, osnovano pretpostavi postojanje povrede konkurencije.
“O pokretanju postupka direktor Agencije donosi rješenje i postupak se smatra pokrenutim danom dostavljanja rješenja o pokretanju postupka stranci”, navodi se u odgovoru.
Kako, shodno proceduri propisanoj zakonom, Vlada Crne Gore do sada nije dobila rješenje o pokretanju postupka, smatraju da informaciju o tome da li je postupak pokrenut treba tražiti od direktora Agencije za zaštitu konkurencije kao nadležne institucije.
“Naglašavamo da međudržavni sporazumi o ekonomskoj saradnji ni do sada niijesu upućivani Agenciji za zaštitu konkurencije radi davanja prethodnog mišljenja ili saglasnosti jer se takvim sporazumima ne uređuju odnosi države i privrednih subjekata već odnosi između dvije države”, kazali su iz Spajićevog kabineta.
Naglašavaju da su sporazumi o ekonomskoj saradnji i saradnji u oblasti turizma i razvoja nekretnina između vlada Crne Gore i UAE, potpisani 28. marta 2025. godine, u potpunosti usklađeni sa Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju koji je Crna Gora potpisala sa Evropskom unijom, što je precizno definisano članom 5, tačkom 2 Sporazuma o ekonomskoj saradnji koji glasi: “odredbe ovog sporazuma ne mogu biti tumačene ili implementirane na način koji bi suspendovao ili na drugi način uticao na obaveze u sklasu sa Sporazumom onstabilizaciji i pridruživanju između Crne Gore i Evropske zajednice”.
“Dakle, potpisani međudržavni sporazumi u skladu su sa Zakonom propisanim procedurama javnih nabavki, koje su već usklađene sa Direktivom 2014/24/EU”, navodi se u odgovoru Portalu RTCG.
Cijene važnim da javnost od Agencije za zaštitu konkurencije dobije zvaničan stav o svojim nadležnostima kada su u pitanju potpisani međudržavni sporazumi i na taj način osigura zaštitu od eventualnih uticaja sa strane.
“Agencija za zaštitu konkurencije, kao i sve druge institucije koje su nezavisne u svim radu, moraju postupati u skladu sa zakonom i biti zaštićene od bilo kakvih uticaja, uključujući i političke”, zaključuje se u odgovoru Kabuneta predsjednika Vlade.
Коментари0
Остави коментар