- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekonomija
14. 07. 2025.
21:52 >> 21:52
Čitaj mi:
Vuković: Crna Gora zbog pada dolara hedžing aranžmanom gubi 45 miliona eura
Crna Gora je, u skladu sa zaključenim hedžing aranžmanima, danas izložena značajnim finansijskim gubicima, ocijenio je ekonomista Miloš Vuković.
On je Danu kazao da u slučaju slabljenja američkog dolara, što je trenutno slučaj, postoji rizik realizacije gubitaka po osnovu ovih aranžmana.
“Crna Gora je tokom prethodne godine realizovala zaduženje sa hedžingom u iznosu od 750 miliona dolara. Za ovu transakciju, hedžovani kurs EUR/USD iznosi 1,095, dok je trenutni kurs 1,1718, što ukazuje na slabljenje dolara od oko sedam odsto. Posljedično, procijenjeni gubitak na ovaj aranžman iznosi oko 45 miliona eura", ocijenio je Vuković, koji je vlasnik "Fidelity consultinga".
Kako je naveo, s obzirom na to da su ugovori o hedžingu povjerljive prirode, nije moguće utvrditi da li je predviđena mogućnost jednostranog raskida od jedne od ugovornih strana prije isteka roka definisanog u ugovoru, prenosi Dan.
“Da je Ministarstvo finansija svjesno navedenih rizika, potvrđuje i činjenica da je u aprilu ove godine produžen hedžing aranžman za kredit kod kineske Eksim banke do jula 2028. godine. Prvobitni aranžman je predviđao obavezni raskid u januaru 2026. godine, koji bi gotovo sigurno doveo do ogromnog finasijskog gubitka koji bi morao biti plaćen iz budžeta. Produženje aranžmana, uslovljeno slabljenjem dolara, zaključeno je po kamatnoj stopi od 1,46 odsto, što predstavlja značajno povećanje u odnosu na inicijalnu stopu od 0,98 odsto iz januara 2024. godine – odnosno rast od približno 50 odsto. Ovo povećanje kamatne stope dodatno opterećuje državni budžet, koji je i sada na ivici održivosti”, naveo je Vuković.
Prema njegovim riječima, ovakav razvoj događaja (slabljenje dolara) naglašava potrebu za pažljivijom analizom valutnih rizika i troškova hedžinga, kao i za transparentnijim informisanjem javnosti o finansijskim posljedicama ovakvih odluka, što do sada, nažalost, nije bio slučaj.
“U javnom prostoru su do sada isticane isključivo tvrdnje o ostvarivanju dobitaka po osnovu hedžing aranžmana, dok je postojanje mogućnosti značajnih gubitaka u potpunosti zanemareno, iako je to nesporno i faktički potvrđeno”, zaključio je Vuković.
Коментари0
Остави коментар