Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Svijet

Z.J. [ N1 ]

07. 02. 2025. 22:44 >> 07:30
Čitaj mi:

Povećava se broj zemalja gdje nije preporučljivo putovati

Lista najsigurnijih zemalja na svijetu se smanjuje. Čak i vlasnici najmoćnijih pasoša, prema Henley Passport Index-u i drugim izvorima, imaju manje destinacija za putovanja nego prije pet godina iako Međunarodno udruženje za vazdušni saobraćaj (IATA) predviđa da će avionski prevoz oboriti sve rekorde 2025. godine. Očekuje se da će broj putnika dostići 5,2 milijarde. Time će prvi put biti premašena granica od pet milijardi. To predstavlja rast od 6,7% u odnosu na 2024. godinu.

Ironično je, međutim, što se lista najsigurnijih zemalja na svijetu smanjuje. Prema pisanju britanskog lista The Telegraph, ove godine će „ukupna slika pokazivati sve manji horizont“. Vlada Ujedinjenog Kraljevstva od 2019. dodala je još 12 zemalja na Crvenu listu za putovanja. To znači da su to destinacije gdje se putovanja smatraju previše opasnim za turiste ili povremene posjetioce.

Prema definiciji britanskog Ministarstva spoljnih poslova, Crvena lista sada obuhvata 25 zemalja, uključujući Rusiju, Bjelorusiju, Ukrajinu, Iran, Sudan, Liban i Mozambik. One zajedno čini 31.766.973 kvadratnih kilometara. To je 21,3% kopnene površine svijeta.

Pored ovih 25 zemalja koje su u cjelosti na listi, postoji još 47 zemalja u kojima se putovanja ne preporučuju u pojedine dijelove. Zbog političke nestabilnosti, sukoba i kriminala.

Svijet je zatvoreniji nego prošle  godine. Rat  u Ukrajini učinio je Ukrajinu, Rusiju i Bjelorusiju nedostupnim. Sukob na Bliskom istoku doveo je do toga da su Izrael, Liban i Palestina dodati na listu u oktobru 2023. godine (djelovi Izraela i Palestine sada su ocjenjeni kao sigurni).

Sukobi u Sudanu između suparničkih vojnih frakcija doveli su do toga da Ministarstvo spoljnih poslova savjetuje da se ne putuje u tu zemlju. Nemiri u Mozambiku su doveli do toga da je vlada ovu zemlju dodala na listu zabranjenih destinacija 2024. Takođe, djelovi Tanzanije su nedavno dodati zbog javnih napada ekstremističkih grupa. I veliki dijelovi Meksika smatraju se nesigurnim zbog nasilnog kriminala.

Slično tome, djelovi Moldavije, Perua, Gane, Gvatemale, Ugande i Ekvadora smatraju se zabranjenim zonama prema istim kriterijumima. To u prošlosti nije uvek bio slučaj

Zemlje na Crvenoj listi

Britansko Ministarstvo spoljnih poslova preporučuje putovanja u sljedeće zemlje samo ako je apsolutno neophodno. To su Avganistan, Bjelorusija, Burkina Faso, Centralnoafrička Republika, Čad, Haiti, Iran, Irak, Liban, Libija, Mali, Majot, Mozambik, Nova Kaledonija, Niger, Sjeverna Koreja, Rusija, Somalija, Somaliland, Južni Sudan, Sudan, Sirija, Ukrajina, Venecuela i Jemen. To je sedam zemalja više nego 2019. godine.

Zemlje sa Narandžaste liste

Ove zemlje imaju velike djelove teritorije koje bi posjetioci trebalo da izbjegavaju. Osim ako je putovanje apsolutno neophodno.

Prema smjernicama britanskog Ministarstva spoljnih poslova to su: Alžir, Angola, Jermenija, Azerbejdžan, Bangladeš, Benin, Bolivija, Brazil, Burundi, Kamerun, Kolumbija, Demokratska Republika Kongo, Džibuti, Ekvador, Egipat, Eritreja, Etiopija, Gruzija, Gana, Gvatemala, Indija, Izrael, Obala Slonovače, Jordan, Kenija, Kosovo, Laos, Malezija, Mauritanija, Meksiko, Moldavija, Mjanmar (Burma), Nigerija, Pakistan, Papua Nova Gvineja, Peru, Filipini, Republika Kongo, Saudijska Arabija, Tanzanija, Tajland, okupirane Palestinske teritorije, Togo, Tunis, Turska, Uganda, Zapadna Sahara. To je pet zemalja više nego 2019. godine.

Moćan pasoš omogućava bezvizni ulazak u veliki broj zemalja. Henley Passport Index je jedan od najstarijih indeksa koji rangira snagu pasoša u smislu bezviznog pristupa širom svijeta. Koristi podatke Međunarodnog udruženja za vazdušni saobraćaj (IATA).

Najnoviji indeks za Najmoćnije pasoše u 2025. godini svrstao je Singapur na prvo mjesto, dok je Japan zauzeo drugo. Nekoliko zemalja dijeli treće mjesto, čiji pasoši omogućavaju bezvizni pristup u 192 zemlje – Francuska, Njemačka, Španija, Italija, Južna Koreja i Finska.

Prema Henley Passport Index-u, američki pasoš se nalazi na devetom mjestu, dok je prije 10 godina bio na prvom. U posljednjem rangiranju, američki pasoš je zabiljeležio drugi najveći pad. Nadmašuje ga samo Venecuela koja je na 45. mjestu a Emirati na vrhu druge liste.

Na kraju 2024. godine, Arton Capital objavio je svoj Passport Index. To je alternativni način klasifikacije pasoša koji pruža najbolji bezvizni pristup najširem broju zemalja. Prema ovom indeksu, pasoš UAE je ocjenjen kao najkorisniji, omogućavajući ulazak u više od 90% svijeta bez vize.

Preostalih Top 20 pasoša na ovom indeksu su oni evropskih zemalja. Španija je zauzela drugo mjesto, ispred Njemačke, dok je Finska na trećem mjestu. Francuska, na četvrtom mjestu, predstavlja najviše rangiranu zemlju iz grupe G20. Kosovo je ostvarilo najveći napredak jer se 2024. pridružilo Šengenskoj zoni, evropskom sporazumu koji omogućava slobodno kretanje ljudi unutar granica članica. Ujedinjeno Kraljevstvo palo je sa 22. na 32. mjesto, dok je 2017. godine bilo na 10. mjestu.

 

 

 

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније