- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Svijet
17. 07. 2025.
18:43 >> 18:44
Tursko tužilaštvo traži pet godina zatvora za novinara koji je kritikovao Erdogana
Tursko tužilaštvo zatražilo je kaznu zatvora od pet godina za turskog novinara Fatiha Altajlija, uhapšenog u junu zbog navodnih prijetnji predsjedniku države Redžepu Tajipu Erdoganu, saopštila je tamošnja grupa za ljudska prava MLSA.
Novinar ima 2,8 miliona pratilaca na platformi Iks (X) i više od 1,5 miliona pretplatnika na JuTjubu (YouTube), gdje je vodio svakodnevnu emisiju.
Komentarišući anketu koja pokazuje da bi oko 70 odsto Turaka bilo protiv doživotnog predsjedništva Erdogana, Fatih Altajli je podsjetio da je nekoliko osmanskih sultana na kraju bilo ubijeno ili udavljeno.
Tužilac je tada zatražio njegov pritvor, tvrdeći da je taj komentar bio prijetnja turskom predsjedniku. Tokom ranijih saslušanja novinar je rekao da je samo iznio „istorijski kontekst“, bez ikakve prijetnje.
Poslije hapšenja novinara krajem juna, deset novinarskih i organizacija za slobodu izražavanja zatražilo je od turskih vlasti njegovo puštanje na slobodu.
„Pozivamo na hitno puštanje Fatiha Altajlija i pozivamo turske vlasti da prestanu da koriste pravne rupe za progon novinara“, saopštile su organizacije, uključujući Reportere bez granica (RSF) i Komitet za zaštitu novinara (CPJ).
„To hapšenje je jasna zloupotreba krivičnog zakona usmjerena na ućutkivanje kritičkih političkih komentara“, navele su organizacije koje su potpisale poziv za oslobađanje Altajlija, među kojima su i Međunarodni institut za štampu (IPI), Evropski centar za slobodu štampe i medija (ECPMF) i Evropska federacija novinara (EFJ).
RSF rangira Tursku na 159. mjesto od 180 zemalja po slobodi štampe, a na toj listi se nalazi između Pakistana i Venecuele.
Premijer od 2003. do 2014. godine, prije nego što je izabran za predsjednika, Erdogan po Ustavu ne može da se ponovo kandiduje poslije isteka mandata 2028. godine. Međutim, raspisivanje prijevremenih izbora ili ustavne reforme mogli bi mu omogućiti da ostane na vlasti.
Коментари0
Остави коментар