- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
12. 02. 2025. 11:38
Rasprava u Bundestagu: obračun za oproštaj
Kulisa je bila veličanstvena. Sunce je obasjavalo njemački Bundestag. Turisti su se šetali kupolom Rajhstaga. Tribine za posjetioce bile su dobro popunjene, kao i klupe u parlamentu.
Ipak, mnogi poslanici pratili su raspravu s osjećajem nelagode. Nekoliko dana uoči izbora nervoza raste. Da li će uspjeti da ponovo uđu u parlament? Da li im je politička karijera gotova? I s koliko će poslanika AfD ubuduće da bude zastupljen u tom visokom domu?
Šolc ostaje dosljedan sebi
Kancelar Olaf Šolc prvi je govorio. Iako se u TV-duelu s Fridrihom Mercom držao bolje nego što su mnogi predviđali, njegova borba za kancelarsku poziciju sve više djeluje očajnički.
Nepokolebljiv uprkos brojnim kritikama, Šolc nastavlja svojim putem. Kritikovao je vođu opozicije i najizglednijeg kandidata za novog kancelara Fridriha Merca zbog njegovih postupaka i stalno pokušava da ga prikaže kao neozbiljnog i impulsivnog političara.
Šolc je ostao dosljedan svojoj strategiji i u ovom, za sada, posljednjem velikom govoru u Bundestagu. Navodio je brojke i činjenice, suvoparno opisivao, iz njegove perspektive, dobre rezultate vlade.
Neki u njegovoj stranci priželjkuju da Šolc češće pokazuje emocije. Neko ko je to znao da radi još u mladosti je Kevin Kinert. Njegova karijera bila je munjevita – od vođe mladih Socijaldemokrata (SPD), do generalnog sekretara stranke. Ali, prije nekoliko mjeseci iznenada se povukao zbog zdravstvenih problema. Zato je za mnoge bilo iznenađenje vidjeti ga ponovo u ovoj posljednjoj velikoj raspravi. Za tog 35-godišnjaka, to je posljednji nastup u parlamentu – Kinert se nije ponovo kandidovao.
Prvi smijeh za Merca
„Šta je to bilo?“ – s tim pitanjem je lider opozicije Fridrih Merc započeo svoj govor nakon Šolca i odmah izazvao prvi smijeh u dvorani. Uslijedio je obračun s kancelarom i njegovom vladom: previše nezaposlenih, privreda u padu, recesija. Merc ne ostavlja ništa neizrečeno i oslikava sumornu sliku Njemačke.
Njegovi Demohrišćani (CDU/CSU) po anketama su stabilno na oko 30 procenata. Kancelarska pozicija koju toliko želi sada djeluje kao da je gotovo obezbijeđena.
To zna i sam Merc. Zato se i trudio da djeluje državnički – i da nipošto ne dozvoli da bude isprovociran. Jer, i on je svjestan da mu je impulsivnost Ahilova peta. Stalno mu dobacuju, naročito iz redova SPD-a. „Koliko ste zapravo nervozni?“, uzvraća Merc. Potom se javlja predsjednica Bundestaga Berbel Bas. Traži tišinu i pritom jasno gleda prema svojim stranačkim kolegama iz SPD-a.
Ono što ostaje nakon govora vjerovatnog budućeg kancelara jeste prije svega kritika na račun Šolcove vlade. Ali, šta sam Merc namjerava da učini s Njemačkom – to ostaje nepoznato.
Habek govori o klimi i obrazovanju
Ministar privrede Robert Habek i kancelarski kandidat Zelenih, pokušao je da popuni praznine u raspravi. Govorio je o klimatskoj politici – temi koja je prije četiri godine bila centralna u kampanji, a sada je potisnuta u drugi plan. Optužio je Demohrišćane da se oslanjaju na recepte iz 1980-ih i da nemaju rješenja za današnje probleme.
Druga zanemarena tema u ovoj kampanji je obrazovna politika. I ona je potisnuta na marginu zbog debata o migraciji i ekonomskoj krizi.
Govoreći o tome, ministar privrede spominje jeftinu kartu za javni prevod, Dojčlandtiket, i hvali taj projekat vlade kao veliki klimatski i socijalni uspjeh. Za njega je neshvatljivo da Demohrišćani sada govore o ukidanju te karte, dok istovremeno planiraju poreska rasterećenja za milionere.
Tu se nakratko pojavila ona stara politička podjela: Socijaldemokrate i Zelene s jedne, Demohrišćani i Liberali (FDP) s druge strane. Problem je što ta podjela više ne postoji. I to ne samo zbog jačanja krajnje desnice, odnosno Alternative za Njemačku (AfD), već i zbog slabosti ostalih stranaka.
Lindner se kladi na „čistu“ FDP
Do prije nekoliko mjeseci bio je dio vlade, ali nakon raspada tzv. „semafor-koalicije“ (SPD, Zeleni, FDP) Kristijan Lindner, šef Liberala, postao je jedan od najoštrijih kritičara bivših partnera. Kancelaru prebacuje da živi u „paralelnom svemiru“, a vicekancelaru Habeku da nepotrebno gomila birokratiju.
Lindner i FDP bore se za politički opstanak. Sve dosadašnje ankete smještaju ih ispod cenzusa od pet posto – što su bolni udarci. Zato Lindner u kampanji igra na kartu „čistog“ liberalnog programa: manje države, manje birokratije.
Upadice tokom govora Alis Vajdel
Alis Vjdel, predsjednica i kandidatkinja za kancelarku desno-radikalne AfD, dolazi za govornicu. Galama u dvorani. Vajdel pokušava da opiše kako bi Njemačka izgledala pod njenim vođstvom, ali ne stiže daleko.
Upadice iz redova ostalih stranaka postaju sve glasnije. Liderka AfD-a prekida govor i optužuje poslanike SPD-a i Zelenih da nikada u životu nisu stvarno radili. Slijedi još veća galama, još više upadica. Atmosfera je otrovna, a AfD to obično zna da iskoristi. Stranka vješto koristi ovakve debate za kratke i efektne isječke na društvenim mrežama.
Neki od onih koji su juče govorili u Bundestagu susretaće se i u idućim danima do izbora. Vrijeme je TV-duela. Pred milionima gledalaca Šolc, Merc, Habek i Vajdel još imaju nekoliko prilika da pridobiju neodlučne birače.