- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Politika
27. 04. 2025.
19:49 >> 19:53
1
Vrijeme prolazi, izborne reforme još nema
Odbor za izbornu reformu još nije kompletirao Nacrt zakona o finansiranju političkih partija. Ostala zakonska rješenja neophodna za izbornu reformu još nijesu ni započeta. Sve to, prema riječima civilnog sektor,a pokazuje nespremnost političkih elita da se reforma stvarno i desi. Opozicija za lošu organizaciju krivi vlast, dok iz vlasti kažu da je tempo kojim se trenutno kreće reforma prespor.
Vremena je sve manje, a posla preko glave. Poslanici, kaže pridruženi član Odbora iz CDT-a Dragan Koprivica, ni nakon godinu i četiri mjeseca nijesu odmakli dalje od početka. A počeli su sa zakonom o finansiranju političkih partija koji se još dorađuje.
"Ono što je naše dosadašnje iskustvo i ono što su na kraju krajeva vrlo objektivni rezultati rada tog odbora govori nam da ta reforma nije poželjna. Zašto nije poželjna? Ona udara na partitokratiju, ona uvodi pravila, ona onemogućava zloupotrebe, ona uvodi red u naš izborni proces. To, očigledno, nije još uvijek interes", kazao je Koprivica.
Interes vlasti i opozicije je, ipak, kako tvrde, da se reforma desi. I oni primjećuju blagu nezainteresovanost poslanika za posao izborne reforme,ali uglavnom za nerad krive jedni druge.
Poslanik PES Vasilije Čarapić Vasilije Čarapić, kopredsjedavajući Odbora za izbornu reformu, kaže kako je primjetno da kod velikog broja poslanika, uglavnom opozicije, ali i dijela većine, da nije bilo veliko interesovanje da se nastavi intenzivno sa radom.
"Ono što je evidentno je da vrijeme prolazi, a da se intenzitet rada sne ubrzava i smatram da je najviše tome doprinio bojkot, koji je jednu dinamiku koja je bila jako dobra, potpuno umrtvio i sada imamo maltene reset i krećemo iz početka", dodaje Čarapić.
Poslanik DPS Mihailo Anđušić navodi da je pitanje zašto se nakon prekida bojkota nije organizovala sjednice grupe pa ne bismo došli u problem da ne možemo da organizujemo javnu raspravu.
"Dominantno mi se čini da je u pitanju jedna klasična dezorganizacija. Dakle, preliva se ono što imate sa nivoa funkcionisanja Skupštine generalno", rekao je Anđušić.
I dok jedan nacrt zakona čeka na javnu raspravu, mnogo je drugih koji čekaju početnu fazu. A rok za završetak izborne reforme je kraj godine. Umjesto agilnosti u Odboru vladaju tromost, pesimizam i prebacivanje odgovornosti.
Koprivica kaže da ukoliko se ne počne hitno, ti zakoni neće biti pripremljeni i urađeni.
"Izuzev ako nekom nije plan po onom modelu IBAR zakona da se to nešto površno pretrči, ali onda nema govora o reformi, nema govora o ispunjavanju onoga što Evropska unija traži od nas. Ima govora samo o novoj političkoj igri u kojoj CDT neće učestvovati", kazao je Koprivica.
Anđušić navodi da je uz ovakvu dinamiku i ovakav način rada definitivno pesimista.
"I smatram da teško možemo završiti ovaj dio posla. Odgovornost je definitivno na svima, ali mislim da uvijek u ovoj situaciji odgovornost više imaju partije koje su na vlasti, partije parlamentarne većine", rekao je Anđušić.
Коментари1
Остави коментар